سالمندان در سایه تنهایی و بیماری، دوران ناخوش کهنسالی

به گزارش خبرنگاران، دوران سالمندی به عنوان ایامی از روزهای آرام زندگی برای افرادی تلقی می شود که همواره یک عمر تلاش کرده اند و حالا می خواهند فارغ از همه دغدغه های و مسائل زندگی، چند صباحی را در آرامش باشند.

سالمندان در سایه تنهایی و بیماری، دوران ناخوش کهنسالی

بررسی ها و آمارها حاکی از این است که قریب به 6 میلیون نفر از جمعیت کشورمان را افراد سالمند تشکیل می دهند که اغلب آنها با انواع بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند. در حالی که می بایست، زیر سایه درخت و در مکان های عمومی استراحت کنند، اما به خاطر بیماری که دارند، مجبورند، روی تخت بیمارستان یا آسایشگاه باشند. عده ای هم خانه نشین شده اند. شاید درصد کمی از سالمندان ما هستند که بدون هیچ بیماری، مشغول گذران عمر هستند.

محسن سلمان نژاد رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان ، با عنوان این مطلب که بیش از یک میلیون سالمند بالای 80 سال در کشور زندگی می کنند، می گوید: سالانه 700 هزار سالمند به جمعیت سالمندی اضافه می شود، بطوریکه در تهران یک میلیون و 300 هزار سالمند وجود دارد که نسبت زن و مرد آنها مساوی است.

در کشورهای پیشرفته سالمندی یکی از دغدغه های آنها بوده بطوریکه در این کشورها رتبه بندی انجام شده و کشورهایی که رتبه اقتصادی خوبی ندارند جایگاه مناسبی در رتبه ارائه خدمات به سالمندان کسب کردند که بولیوی از آن جمله است. متاسفانه در کشور ما تعداد بیماران سالمند زیاد است، دلیل این موضوع این است که در سنین جوانان نکات لازم رعایت نمی شود بنابراین دوره سالمندی سختی پیش روی برخی سالمندان است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، با تاکید بر اینکه طی دو سال گذشته سند سالمندی به تصویب رسیده است، می گوید: در این سند اهداف و راهبردها تعیین شده و فاز عملیاتی آن با مشاوران داخلی و خارجی در حال پیگیری است تا بتوانیم برنامه ریزی درستی برای حوزه سالمندی داشته باشیم.

به گفته وی، تدوین لایحه حقوق سالمندی یکی دیگر از اقداماتی است که از سوی دبیرخانه شورای ملی سالمندان پیگیری می شود که در این خصوص تحقیقات لازم را انجام داده ایم و در نهایت کتاب نظام حقوق سالمندان تدوین خواهد شد که امیدواریم بتوانیم این لایحه را به وسیله دولت به مجلس ببریم و قوانین خوبی برای سالمندان به تصویب برسد.

داریوش بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران، با اشاره به اینکه باید از تجربیات سالمندان در حوزه های مختلف استفاده کنیم، می گوید: سالمندی بخشی از زندگی و واقعیت زیستی است و نمی توان آن را بیماری تلقی کرد.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک یک پنجم جمعیت دنیا را سالمندان تشکیل می دهند، می افزاید: بر اساس آمارهای موجود طی 15 تا 20 سال آینده بیش از 30 درصد جمعیت ما را نیز سالمندان تشکیل خواهند داد که یکی از دلایل آن افزایش امید به زندگی و سطح رفاه در دنیا است.

در حال حاضر 70 مرکز شبانه روزی در استان تهران برای سالمندان راه اندازی شده و 4 هزار و 810 سالمند از خدمات این مراکز بهره مند می شوند. طی سال های اخیر خدمات مناسبی به سالمندان در مناطق کم برخوردار ارائه شده است.

تحقیقات در حوزه سالمندی نشان می دهد تنهایی، افسردگی و عدم توجه به مسائل اجتماعی سالمندان و حفظ عزت و کرامت آنها از اصلی ترین مسائل دوران سالمندی است.

محمدتقی جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی، می گوید: سالمندی دوران مهمی از زندگی است و امروزه به دلیل بالا رفتن امید به زندگی و کاهش میزان زاد و ولد در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، پدیده سالمندی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. برای نمونه، انسان ها نسبت به گذشتـه عمر طولانی تری دارند بطوریکه در سال های 1950 تا 1955، میانگین سن امید به زندگی 48 سال بود، در حالی که در سال های 2005 تا 2010، این میانگین به 68 سال رسیده است. از سویی دیگر، آمارها نشان می دهند که میانگین میزان زاد و ولد از 5 کودک برای هر زن در سال 1950 به 3.2 کودک برای هر زن در سال 2014 کاهش یافته است. این آمارها نشان می دهند با افزایش امید به زندگی و کاهش زاد و ولد، جمعیت دنیا در حال پیر شدن است.

وی با اشاره به مسائل و چالش های پیش روی جمعیت سالمند کشور، معتقد است؛ زندگی سالم افراد سالمند، از هزینه های نظام سلامت خواهد کاست و در عین حال، اگر توجهی به سبک زندگی سالم سالمندان نشود، شاهد افزایش بار بیماری ها و هزینه های تحمیلی به نظام سلامت کشور خواهیم بود.

جغتایی با اشاره به بیماری های شایع دوران سالمندی، از دمانس و آلزایمر، به عنوان بیماری های شایع دوران سالمندی نام برد که عوارض و ناگواری بر فرد، خانواده و جامعه دارد.

مشاور وزیر بهداشت، بیماری های مفاصل و پوکی استخوان را، از دیگر بیماری های شایع دوران سالمندی عنوان می کند و می گوید: یکی از شایع ترین عفونت ها در خانم های سالمند چه آنها که در خانه سالمندان نگهداری می شوند و چه آنها که منزل شخصی دارند، عفونت دستگاه ادراری است. عفونت های باکتریایی بدون علامت در خانه سالمندان حدود 7 تا 8 درصد است.

در حال حاضر حدود 6 میلیون سالمند در کشور زندگی می کنند و بر اساس پیش بینی های انجام شده جمعیت بالای 60 سال کشور در سال 2020 به حدود 10 میلیون نفر خواهد رسید که پوکی استخوان به عنوان شایع ترین بیماری متابولیکی استخوان از مهم ترین بیماری های دوران سالمندی به شمار می رود.

سالمندی می تواند دوران خوش افرادی باشد که حالا می خواهند چند صباحی را در آرامش زندگی کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سالمندان در سایه تنهایی و بیماری، دوران ناخوش کهنسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالمندان در سایه تنهایی و بیماری، دوران ناخوش کهنسالی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید