پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران در سال آینده

موسسه مالیه بین الملل احتمال داد که اقتصاد ایران در امسال و سال آینده به دلیل تحریم های آمریکا وارد رکود گردد.

پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران در سال آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، این موسسه اعلام نموده است با توجه به کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم های آمریکا، این احتمال وجود دارد که اقتصاد ایران در سال های 2018 و 2019 به ترتیب 3 و 4 درصد کوچک تر گردد. متوسط صادرات نفت ایران از آوریل تا سپتامبر 800 هزار بشکه در روز کاهش یافته و از 2.8 میلیون بشکه به 2 میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گفته این موسسه، ایران از تخفیف های چشمگیر و حمل نفت با استفاده از نفتکش های ایرانی به عنوان امتیازات ویژه برای خریداران نفت استفاده می نماید تا خریداران را به تداوم خرید نفت تشویق کند. با این حال برخلاف آمریکا، سایر کشورهای باقی مانده در برجام توافق نموده اند که با وجود خطر تحریم های آمریکا، روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران را حفظ نمایند.

در بیانیه ای که توسط اتحادیه اروپا، روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه در حاشیه اجلاس سازمان ملل در نیویورک قرائت شد، طرفین بر مصمم بودن خود به توسعه مکانیزم های پرداختی با ایران و تداوم تجارت با این کشور تاکید کردند. هم چنین اتحادیه اروپا گفته است مکانیزم ویژه ای برای تداوم خرید نفت از ایران در نظر خواهد گرفت.

به گفته برخی منابع اروپایی، این سیستم مشابه سیستمی است که اروپا در دوران شوروی استفاده می کرد و در آن کالاها در برابر نفت و بدون رد و بدل شدن وجه نقد مبادله می شوند. با این حال موسسه مالیه بین الملل گفته است این سیستم برای متقاعد کردن شرکت های بزرگ اروپایی به تداوم رابطه با ایران کار سختی را پیش رو خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران در سال آینده"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید